Zpátky v Americe

Tak už mám za sebou skoro týden v Indianě. Zatím je všechno v pohodě, nic výjimečnýho se neděje, tak jen pár náhodných zajímavostí a novinek:

Cesta šla dobře, i s časovým posunem jsem se vypořádal překvapivě rychle. Jenom mi zase ztratili batoh – mám na to nějak štěstí, poslední dobou se mi to stává hrozně často (naposled jsem letěl v prosinci z Chicaga domů a ztratil se taky). A taky bylo trochu zmatků s mým vízem den před odletem (minulou středu). K tomu, aby vízum platilo, musím mít ještě formulář DS-2019 (všechny oficiální papíry tady mají takový vtipný kódy). A ten je potřeba mít podepsaný od konzula z americké ambasády – což jsem s pomocí lidí z české Fulbrightovy komise zjistil v úterý, kdy mi i domluvili, že se tam můžu ve středu stavit. Čekal jsem, že to bude rychlovka, jenže na ambasádě se přišlo na to, že můj formulář DS-2019 má asi o týden kratší dobu platnosti než vízum, což nesmí být. Takže mi nakonec během pár hodin ještě udělali nové vízum, aby všechno sedělo a mohl jsem odletět.

Oblíbenou zábavou v Indianě je prý “tipping a cow”. Ono totiž krávy spí ve stoje, a to pak ani není moc překvapivý, že taková spící stojící kráva není moc stabilní. Takže k ní můžete přijít a snadno ji shodit. Krávu to samozřejmě dost naštve – no prý je to sranda, já to ale nezkoušel (a asi ani neplánuju).

A taky jsem se dozvěděl pár kuriozitek o právním systému v Americe. Jedna věc je “public intoxication”. Když jste ožralí, tak nesmíte na ulici. A protože samozřejmě ani nesmíte řídit auto, tak vám moc možností, jak se dostat domů, holt nezbývá. A taky prý cokoli se někomu stane u vás doma, nesete za to odpovědnost nehledě na to, jestli jste to nějak zavinili nebo ne. Takže když vám někdo třeba pomáhá vařit a řízne se nebo když jentak vypadne z okna, může vás úspěšně žalovat o náhradu způsobené újmy.

Tento týden jsem psal dvě “qualifying exams”, písemky ze základních předmětů, který je potřeba napsat během prvních dvou let na doktorátu. Loni jsem už dvě psal (abstraktní a lineární algebru), teď to byla topologie a komplexka. Šlo to celkem dobře, takže čekám, že jsem je napsal a že už od nich budu mít na chvíli pokoj (celkem jsou potřeba 4, ještě ale někdy budu muset napsat dvě další místo povinných předmětů, na který se mně nechce chodit).

A je tady zatím pekelný vedro. Včera přes den bylo takových 33 stupňů a vlhkost přes 90%. Naštěstí mám v pokoji klimatizaci, teď by to bez ní fakt moc nešlo (bydlím kousek od centra Lafayette v podnájmu u Joyce, hrozně ukecané, ale jinak celkem fajn Američanky).

Advertisements

2 responses to “Zpátky v Americe

  1. Zdravim,

    jo s formulářema a vízem do US je holt sranda :). S tím batohem si z toho nic nedělej, mě zas zas cestou do Dallasu uletěla dvě letadla a se společností United, která se chlubí “United ranked No. 1 in on-time performance” jsem měl na dvou letech celkové zpoždění asi šest hodin :).

    A ty zákony o alkoholu mě fakt ničily, sotva se tam člověk trochu napije, už má pocit (a nejspíš oprávněný), že porušuje nějaký zákon. No a s tím, kolik je tam po ulicích policajtů, jsem byl fakt překvapený, že mě nezabásli :).

    Jinak ti s doktorátem moc fandím (už z domova :)) a rád tě zas někdy uvidím.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.