Náhodné kecy

Už jsem sem docela dlouho nepsal náhodné zajímavosti ze života v Americe. Tak tady jich pár je:

Zrovna jsem narazil na praktický matematický problém. V indickém obchodě tady prodávají takový krabičky s připraveným jídlem, stačí ho ohřát v mikrovlnce a je docela dobrý. Zrovna jsem jich tady měl 7 různých, a protože se mi nechtělo si vybírat, kterou si dát, řekl jsem si, že to nechám na náhodě. No a to byl ten problém – jak jednoduše náhodně vybrat jednu ze sedmi věcí? Tak jsem si je očísloval a hledal náhodný číslo od 1 do 7. Po krátké chvilce jsem samozřejmě přišel na řešení, ale myslím, že to je celkem zábavná úložka – tož se můžete taky zamyslet: jak z hlavy rychle spočítat náhodný číslo v daným intervalu. No a až jsem měl vybráno, tak mi samozřejmě došlo, že právě od toho jsou rozpočítávadla.

Jídlo se mi před chvílí ohřálo v mikrovlnce. Mikrovlnka na mě myslí, abych tam to jídlo omylem nezapomněl a neumřel hlady, takže dokud ji neotevřu, tak zhruba co minutu pípá. Je to pěkně otravný, tak radši jdu jíst, ať se o mě už nemusí strachovat.

Místní elektrická megaspolečnost Duke přišla na geniální myšlenku, jak z lidí dostat víc peněz. Nabídne vám, že příští rok budete platit za elektřinu každý měsíc předem danou částku. Že to sice bude (ročně) tak o 20 – 60 dolarů víc, než kolik byste zaplatili normálně, ale za to že budete dopředu vědět, kolik přesně to bude. Kdybych to neviděl na vlastní oči, v životě bych si nedovedl představit, že to někomu může přijít výhodný.

Na konci dubna mám Advanced Topics Exam, něco jako státnice ze dvou (složitých) předmětů, tak se musím docela učit. Taky jsem si ale před týdnem koupil kolo, co jsem dostal k Vánocům – což ale spolu s pěkným počasím (zítra má být 30 stupňů!) učení moc neprospívá. Jezdí se na něm fakt dobře, jediná nevýhoda je, že je tu teď poslední dobou fakt větrno. Asi tím, jak je všude kolem rovina, tak vítr může zrychlovat a zrychlovat bez toho, že by musel zatáčet kolem kopců.

Dopravní pravidla tady jsou docela podobný těm v Čechách. Mají ale všude semafory nebo stopky, takže je potřeba co chvíli zastavovat. Zato se ale smí odbočit doprava i na červenou (pokud teda zrovna nic nejede). Hodně semaforů je myslím řízených radarem nebo něčím takovým. Na hlavnější silnici je pořád zelená, dokud někdo nepřijede po té vedlejší. Pokud si ho semafor všimne, tak mu na chvíli rozsvítí zelenou. Problém je, že je to samozřejmě stavěný primárně pro auta, takže se mi už párkrát stalo, že si mě na kole semafor nevšiml a já musel čekat, dokud mě nevysvobodí kolemjedoucí auto. A nebo jít zmáčknout čudlík na přechod pro chodce.

Taky je trochu otrava, že řidiči vůbec neumí přepínat v noci z dálkových světel. Ale všeobecně se tady jezdí dobře. Skoro samá rovinka; a většina řidičů je až zbytečně opatrných, aby se při předjíždění vyhnuli fakt zeširoka a tak. Jen jednou za čas se najde auto plné bujarých studentů, kteří na vás s radostí zrovna při předjíždění zatroubí nebo zakřičí. Pokud to zrovna náhodou nečekám, tak se vždycky dost leknu. Už jsem si zvykl, ale myslím, že to může být celkem nebezpečný.

Advertisements

2 responses to “Náhodné kecy

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.